Skip to Content

Наградите на "Златен ритон"

Журито на фестивала „Златен ритон“ 2017 в състав: председател: Павлина Желева – кинокритик и продуцент, членове: Андрей Слабаков – режисьор, сценарист и продуцент, Вихра Григорова – художник, Владимир Андреев – режисьор и продуцент, Настимир Цачев – режисьор, аниматор и продуцент,

след като изгледа цялата състезателна програма и проведе необходимите дебати и след като отчете обстоятелството, че за разлика от други свои издания, 23 –тият Фестивал на българскотодокументално и анимационно кино„ЗЛАТЕН РИТОН”включва рекорден брой филми, произведени през последните две години, журито единодушно се обедини около идеята броят на официалните и външни награди на фестивала да отговоря на обективната ситуация и положи специални усилия в тази посока.

  Като резултат от своята работа журито  присъди следните официални награди:

Специални Дипломи на:

  документалния филм „СЛЕДВАЩА СПИРКА – КИНО „ОДЕОН“ продуцент „Студио 24“, сценарист Боряна Матеева, режисьорЕкатерина Минкова, оператор Борислав Георгиев, композитор Асен Аврамов

 за духа на времето, предаден чрез историята на световното и българското кино

   документалния филм „ДОБРО УТРО, КАПИТАНЕ!продуцент ЕТ „Куган“, сценарист Христо Илиев (Чарли), режисьор Георги (Джеки) Стоев, оператор Атони Стоев

за  виталността и оптимизма като начин на живот   

  документалния филм „СИМОН СРЕЩУ СТРАХА (СЛУЧАЯТ ВАРСАНО)“, продуцент “Агитпроп“, сценарист и режисьор Георги Тенев,  оператор Борис Мисирков, Георги Богданов, композитор Иво Спасов

за модерния разказ на необикновената съдба на Симон Варсано

   анимационнияфилм „20  РИТНИКА“, продуцент “Метаморфоза-Н“, сценарист Дилян Еленков, режисьор и художник-постановчик Димитър Димитров, композитор Самуел Покро

за съчетанието на фина поетика и модерни технологии

Наградата на Община Пловдив (произведение на изкуството) се връчва:

  на  режисьора Галина Кралева за документалния филм „ПОНЕ ЗА МИГ ДА ПОЛЕТЯ

 за емоционалното представяне на житейския и творчески път на режисьора, художника, актьора и аниматора Иван Андонов

  на режисьора Костадин Бонев за документалния филм „ИЗКОРЕНЯВАНЕ“

за съпричастност към съдбата на арменския народ

 

Наградата за дебют EXAEQUOсе присъжда:

 

1.    На режисьораМария Аверина за документалия филм „ОТ КРЕМОНА ДО КРЕМОНА“

за чувствителното подчертаване на разликата между изкуство и занаят, изразено чрез универсалния език на музиката 

2.    На режисьораЦветан Драгнев за документалния филм „ПУСТИНЯЦИ“

за нормалното човешко отношение към отхвърлените от обществото

3.    На режисьораИван Стоянович, за анимационния филм „НЯМА НАЧИН“

за експресивното пресъздаване на алиенацията в модерния живот

4.    На режисьора и аниматорКатя Мънкова, за анимационния филм „ПАПАГАЛСКИ ЗАЛЪГАЛКИ - РУСИЯ“

за топлия поглед към света на детето

Награда за художник-постановчик на анимационен филм

в лицето на Росица Ралева за анимационния филм „ПЪТУВАЩА СТРАНА“ за оригинално и стилизирано изображение

Награда за режисьор на документален филм EXAEQUO

   в лицето  на режисьора Юлия Кънчева за филма „В ОГЛЕДАЛОТО“

заумелото вплитане на различни съдби в отражението на нашия свят 

   в лицето на режисьора Мария Николова за филма „ДЪГА - РАЗКАЗИ В КАРТИНКИ“

за естетския и искрен поглед към един уникален за България артистичен феномен

Специална награда на журито EXAEQUO

1.    в лицето нарежисьорите Катрин Бернщайн и Асен Владимиров за документалния филм „КНИЖАРЯТ“

за изящния подход към един съдбовен исторически период чрез брилятно изображение, перфектен ритъм и модерно звучене

2.    в лицето на режисьора, художника и аниматора Николай Тодоров за анимацонния филм „ПРОИЗВЕДЕНО В БРАХИЦЕРА“

заизключителната визия и положения огромен труд в изграждането на политическата сатира

 

Голямата награда “Златен ритон”за най-добър анимационен филм на „ВЯТЪР РАБОТА“с продуцент „Канцелария филм“ ООД, сценарист Христо Ганев, режисьор и художник-постановчик Анри Кулев

за концептуалната и артистична визия и общочовешкото послание

 

Голямата награда “Златен ритон”за най-добър документален филм на филма „ПОЩАЛЬОНЪТ“ продукция наMaking Movies OY (Финландия), Еlemag Pictures (Германия) и „Соул Фууд“ (България)

за детайлното и задълбочено проследяване еволюцията на главния герой в сложния и противоречив съвременен свят

Журито разпредели и предоставените му допълнителни Външни награди, както следва:

  от ФИРМА „БИОФАРМА ЛАБОРАТОРИС”за „НАЙ-ДОБЪР СЦЕНАРИЙ“

    на сценариста Димитър Стояновичза документалния филм „ОТ ПРИЗНАТЕЛНИТЕ ПОТОМЦИ“

за брилятния разказ за един достоен българин

     на сценариста Влади Киров за документалния филм „ИЗКОРЕНЯВАНЕ“

за проникновеното изследване на драматичните обрати в съдбата на един изстрадал народ

 

  от МЕЖДУНАРОДЕН ПАНАИР – ПЛОВДИВ  за „НАЙ-ДОБРА ОПЕРАТОРСКА РАБОТА“

на оператора Пламен Гелинов за документалните филми „ПУСТИНЯЦИ“ и „В ОГЛЕДАЛОТО“

за художествена интерпретация и стилово разнообразие, съчетани с изтънчена чувствителност 

 

   от Областна администрация Пловдив засоциално значима тема почетна грамота на документалния филм „ОТ ПРИЗНАТЕЛНИТЕ ПОТОМЦИ“, продуцент „Арго филм“, сценарист Димитър Стоянович,  режисьор Стефан Командарев, оператор Веселин Христов

и ПОЧЕТНА ГРАМОТА за високи творчески постижения и цялостен принос в развитието на българската кинодокументалистика на Мая Вапцарова във връзка с участието на филма й „ЕПОХА“ за живота и творчеството на Никола Вапцаров.

  от Фирма „СолиС“ за„ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧИМА ЛИЧНОСТ“

на героя и човека Костадинка Кунева, представена чрез документалния филм „НЕЙНАТА ИЗПОВЕД“, продуцент „Синемаскоп-И.Ничев“

  от ДРУЖЕСТВОТО НА ПЛОВДИВСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ – за„АНИМАТОР НА ФИЛМ”

на Анна Харалампиева и Виргиния Иванова за анимационния филм „КАК СЕ СКАРАХА ОРИСНИЦИТЕ“, продуцент “Кулев филм продукция“

   от фирма „АДВАНТИС" – за„АКТЬОРСКОТО ИЗПЪЛНЕНИЕ“ в комбинирания анимационен филм „РАЙСКА ЯБЪЛКА“, продуцент “Арт-47“

на актьора Любен Чаталов

  от фирма „АДВАНТИС" – за„УМЕЛО ИЗПОЛЗВАНЕ НА НЕТРАДИЦИОННА ТЕХНИКА В АНИМАЦИЯТА”

на Радостина Нейковаза анимационния филм „ГРОЗНА ПРИКАЗКА“, продуцент “Корунд-Х“

   от ВМРО – за документалния филм „Бойните маршове на България”, продуцент „Кадиак филм“

 

На 23 Фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“ 2017 бяха връчени и следните награди:

Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда нафилма „От Кремона до Кремона“ в лицето на режисьора Мария Аверина.

 

Награда на Гилдията на кинокритиците към СБФД се присъжда надокументалния филм „Книжарят“ на Катрин Бернщайн и Асен Владимиров

и на анимационния филм “Вятър работа“ на Анри Кулев.

 

Наградата на Българската национална филмотeка се присъжда на филма „Книжарят“ в лицето на сценаристите и режисьори Катрин Бернщайн и Асен Владимиров

За майсторството и оригиналността, с които са предали на екрана важен момент от историята на България.

Награда на Асоциацията на хабилитираните преподаватели по екранни изкуства Академика 21 се връчва на филма Offline в лицето на сценарист, режисьор, оператор и продуцент

и на филма „Пощальонът“ в лицето на режисьора Тонислав Христов.

 

 

 

 



Партньори