България предлага шест нови кандидатури за списъците на ЮНЕСКО, съобщи Министерството на културата.
За Представителния списък на елементите на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от сферата на традиционното пеене и свирене са предложени проектите "Двугласното пеене в гр. Неделино", както и "Песента - минало, настояще и бъдеще" - на читалището "Св. св. Кирил и Методий - 1926" в село Сатовча.
В сферата на традиционните занаяти, домашни дейности и поминъци - килимарство, страната ще предложи "Чипровските килими", а от традиционните празници и обреди - "Народният празник Сурва в Пернишко".
Две предложения има и за Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО – първото е за Националния събор на народното творчество в Копривщица, който предстои през 2015 г., когато ще се чества и 50 години от създаването му, а второто е - Читалището като българска културна институция.
Кандидатурите ще бъдат представени официално утре от министъра на културата Владимир Пенев, а в представянето като специални гости ще се включат и певиците от прочутата в цял свят с уникалното си полифонично пеене група на Бистришките баби, както и техни внучки.
Бистришките баби са включени в Списъка на шедьоврите на световното нематериално културно наследство на ЮНЕСКО. Пеенето им е уникално, много старинно, запазено още от предхристиянската епоха. Специалисти го определят като уникална полифония на три гласа. Самата полифония е архаичен тип пеене с характерна мелодика, съхранила се през хилядолетията, уточняват от Министерството на културата